سوالات متداول از آسمان نما

آیا با آسمان نمای دیجیتال می توان عکس و فیلم های معمولی را هم پخش کرد؟

جواب در حالت کلی منفی است. ولی نیاز به توضیحات بیشتر است. اولا تصاویر مورد استفاده در آسمان نماهای دیجیتال باید در حالت fisheye ساخته و تولید شوند. در این حالت میدان دید تصویر 360 در 180 درجه است. که این نیز نیازمند توضیح بیشتر است. برای روشن شدن مطلب به این مثال دقت کنید. کره ای توخالی را تصور کنید که برشی روی آن انجام می دهیم بطوریکه کره به دو بخش مساوی تقسیم شود. حال یکی از نیم کره ها را در نظر بگیرید حال اگر روی این نیم کره تصاویری را در نظر بگیریم و سپس این تصاویر را روی سطح مقطع کره تصویر کنیم . دایره تولید شده دارای تصویری fisheye است. به شکل زیر دقت کنید.

d88c1a85c2122bb474d14be7b1c99d71

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید تصویر دارای انحنای خاصی است که اصطلاحا fisheye نامیده می شود. برای تولید این تصاویر باید از لنز Fisheye استفاده کرد.  اگر قصد دارید برای آسمان نمایتان تولید محتوی انجام دهید و یا مطالب تبلیغاتی تولید کنید بسیاری از نرم افزارهای ساخت محتوی انیمیشن مانند blender چنین قابلیتی دارند. 

برای آموزش نجوم نیز باید از نرم افزار شبیه سازی استفاده کنید که حالت fisheye را بتواند تولید کند. که همانطور که گفته شد ما از نرم افزارهای رایگان stellarium و Nightshade برای این منظور استفاده می کنیم.  متاسفانه بسیاری از دیگر نرم افزارهای دوست داشتنی نجوم مانند The Sky یا StarryNight حداقل در نسخه های در دسترس ما چنین قابلیتی را ندارند. 

اگر عکس و فیلم های معمولی را در آسمان نما پخش کنید اولا فقط بخش مرکزی تصویر نمایش داده می شود و ثانیا آن بخش نیر با اعوجاج زیاد تولید می شود.  

میدان دید آسمان نماهای تولیدی شما چه مقدار است و شما چه عددی را پیشنهاد می کنید؟

میدان دید آسمان نماهای تولیدی ما در دستگاه های مختلف متفاوت است. اصولا دستگاه هائی که برای اجرا در چترهای بادی استفاده می شوند میدان دید مظلوب شان بین 175 تا 170 درجه است. دستگاه های مدل NP1080II و NP768II و NP1200II دارای میدان دیدی تا 175 درجه هستند. یکی از ویژگی های دستگاه های تولیدی ما میدان دید متغیر آنهاست. با چرخاندن لنز فیش آی می توان میدان دید را تغییر داد و به مقدار مورد نظر دست یافت. 

در گنبد های ثابت که لبه گنبد از ناظر ارتفاع بیشتری دارد بهتر است میدان دیدی حدود 160 درجه در نظر گرفته شود تا خود دستگاه باعث دیده نشدن بخشی از تصویر که جلوی ناظر است نشود.  

خدمات نصب و راه اندازی شما شامل چه مواردی می شود؟

تمامی محصولات ما دارای نصب و آموزش کامل در تهران هستند. برای نصب در شهرستان های دیگر هزینه رفت و آمد و اقامت کارشناس دریافت می گردد که البته مبلغ زیادی نخواهد بود. 

آیا به همراه آسمان نما های تولیدی شما کامپیوتر نیز ارائه می شود؟

خیر . بسیاری از خریداران در اکثر موارد دارای کامپیوتر مناسب می باشند و در نتیجه نیازی به پرداخت دوباره مبلغ کامپیوتر نیست. کامپیوتر مورد استفاده لازم نیست بسیار قدرتمند باشد. ولی کامپیوتر های ضعیف نیز در عین حال مناسب نیستند. کامپیوتر مورد استفاده باید توان پردازش گرافیک متوسط رو به بالا داشته باشد. به طور مثال کامپیوتری به پردازنده Core i3 و یک کارت گرافیکی اختصاصی برای این کار مناسب است. البته این فرمول کلی نیست و به طور مثال در سال های اخیر پردازنده های گرافیکی اصطلاحا onboard توان پردازشی خوبی دارند. اگر کامپیوتر خیلی ضعیف باشد نرخ تولید تصویر یا FPS کم می شود و تصویر دچار مکث یا اصطلاحا لگ می شود. در نرم افزار stellarium میزان FPS تولیدی نماش داده می شود. مقدار حداقل 20 FPS به بالا توصیه می شود. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به این مقاله مراجعه کنید. 

نرم افزار مورد استفاده شما برای نمایش آسمان چیست؟

نرم افزار مورد استفاده ما Stellarium می باشد. این نرم افزار کاملا رایگان و متن باز است و شما می توانید همیشه آخرین نسخه آن را از سایت www.stellarium.org دریافت کنید. این نرم افزار برای تمامی سیستم های عامل موجود است و از این جهت مشکلی وجود ندارد. توسط این نرم افزار می توانید آسمان را به شکل واقعی شبیه سازی کنید و آموزش های مورد نظرتان را انجام دهید. امکانات بسیار زیادی در این نرم افزار در نظر گرفته شده است. برای کار با این نرم افزار اپراتور آسمان نما باید با مفاهیم نجومی آشنائی داشته باشد. هرچه آشنائی اپراتور آسمان نما با مفاهیم نجومی بیشتر باشد بیشتر می تواند از قابلیت های این نرم افزار استفاده کند. این نرم افزار همچنین قابلیت Script نویسی نیز دارد. این به این معنی است که برای انجام کارهای تکراری می توان در این نرم افزار برنامه ای نوشت تا دیگر اپراتور مجبور نباشد هر بار پروسه ای تکراری را با نرم افزار انجام دهد. برای انجام این کار اندکی دانش برنامه نویسی نیاز است. ما script های متعددی جهت آموزش نجوم در سطوح مختلف آماده کرده ایم که برای تهیه آنها می توانید با ما تماس بگیرید. این script ها به خریداران آسمان نما به شکل رایگان عرضه می شوند. 

نرم افزار دیگری که می توانید برای شبیه سازی آسمان از آن استفاده کنید نرم افزار Nightshade است که اختصاصا برای کار با آسمان نما طراحی شده است. این نرم افزار نیز رایگان بوده و از اینترنت می توانید دانلود کنید. 

این نرم افزار در واقع نسخه ای اختصاصی از stellarium است که برای آسمان نما نوشته شده است. البته به دلیل اینکه nightshade  دیگر به روز نمی شود بعضی از امکانات stellarium را ندارد. 

برای کار با نرم افزار stellarium به مقاله آشنائی با نرم افزار Stellarium در آسمان نما مراجعه کنید.  

عمر لامپ دستگاه آسمان نما چقدر است؟

همانطور که می دانید ویدئو پروژکتورها از لامپ جهت ایجاد تصویر استفاده می کنند. عمر این لامپ ها محدود است و پس از گذشت چند صد ساعت و یا حتی چند هزار ساعت باید تعویض شوند. البته پس از گذشت چند صد ساعت استفاده شدت نور لامپ پروژکتور رو به کاهش می گذارد و تصویر مثل گذشته نیست. پروژکتورهای امروزی عمر لامپ بیشتری دارند و بعضی از ویدئو پروژکتورها در مشخصاتشان اعدادی مثل 10 هزار ساعت و یا حتی 15 هزار ساعت را ذکر می کنند. در این مورد باید به چند نکته توجه کرد. اول اینکه برای رسیدن به این عمر بالا باید ویدئو پروژکتور را در حالت Eco قرار داد در این حالت شدت نور تصویر کمتر شده و عمر لامپ بیشتر می شود. این نکته ممکن است در آسمان نماها چندان مناسب نباشد. مخصوصا اگر گنبد مورد استفاده کمی بزرگ باشد. دوم اینکه اعداد ذکر شده از طرف سازنده چندان قابل اطمینان نیستند. این اعداد در شرایط آزمایشگاهی تست شده اند و در عمل عمر لامپ معمولا بسیار کمتر از این مقدار است. شرایط استفاده بسیار در عمر لامپ تاثیر دارند. به طور مثال روشن و خاموش کردن های متوالی دستگاه می تواند به شدت عمر لامپ و ویدئو پروژکتور را کاهش دهد. همچنین دمای محیط بسیار تاثیر گذار است. بنابراین در یک نتیجه گیری کلی می توان گفت چندان به عمر لامپ توجه نکنید و بدانید تمام ویدئو پروژکتورها از یک تکنولوژی استفاده می کنند. و در واقع گول تبلیغات را نخوردید. 

البته تکنولوژی های جدید مثل لامپ های لیزری عمر مفید بسیار بالائی دارند و همچنین در طول زمان دچار افت شدت نور نمی شوند. که البته قیمت بسیار بالاتری هم دارند.  

آیا دستگاه های شما دارای گارانتی می باشد؟

بله آسمان نماهای تولیدی ما دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است. البته لامپ ویدئو پروژکتور گارانتی کمتری دارد و معولا بین 6 ماه تا یک سال است. اما خدمات پس از فروش به چه معنی است؟ خدمات پس از فروش موارد زیادی را شامل می شود. مثلا تامین قطعات و یا ارتقائ دستگاه به رزولوشن های بالاتر و یا روژکتورهای قوی تر. ویدئو پروژکتورها پس از چند سال از رده خارج می شوند و دیگر تولید نمی شوند. اگر پس از چند سال و تمام شدن مدت گارانتی دستگاه مثلا ویدئو پروژکتور دستگاه تان خراب شود و دیگر قابل تعمیر نباشد ما می توانیم با استفاده از سیستم اپتیکی دستگاه موجودتان و یک ویدئو پروژکتور جدید آسمان نمایتان را نو کنیم و در واقع می توانید مادام العمر از آن استفاده کنید.  

دستگاه های شما دارای صفحه کلید جهت کنترل پروژکتور نیست در این مورد توضیج دهید؟

اصولا ویدئو پروژکتورها دارای صفحه کلیدی روی دستگاه می باشند که توسط آن می توان تنظیمات پروژکتور را انجام داد. همچنین تمام پروژکتورها داری یک کنترل از راه دور هستند که بوسیله آن می توان به تمام تنظیمات دستگاه دسترسی داشت. آسمان نماهای ما از طریق کنترل بی سیم که به همراه ویدئو پروژکتور ارائه می شود  تنظیمات پروژکتور را انجام می دهد. و نیازی به قرار دادن یک صفحه کلید دیگر روی دستگاه احساس نمی شود. همچنین توجه داشته باشید که ویدئو پروژکتور آسمان نماهای دیجیتال توسط سازنده هنگام ساخت و مونتاژ آسمان نما تنظیم می شوند و اصولا نیازی خاصی به تنظیمات دیگر بسیار به ندرت احساس می شود. یک تثویت کننده مادون قرمز روی آسمان نماهای تولیدی ما روی بدنه دستگاه قرار داده شده که باعث دریافت سیگنال های کنترل از راه دور می شود و از هر نقطه ای اطراف دستگاه می توان توسط ریموت کنترل پروژکتور تنظیمات را انجام داد. 

دستگاه های شما دارای فوکوسر الکترونیک نیست. لطفا در این مورد توضیح دهید؟

به 2 دلیل ما در دستگاه هایمان از سیستم فوکوس الکترونیک استفاده نکرده ایم. اول اینکه اصولا آسمان نماهای دیجیتال با موضوعی به نام فوکوس درگیر نیستند. اگر آسمان نما ثابت باشد شاید در طول عمر آسمان نما فقط یک بار از فوکوس استفاده شود و در نتیجه نیازی به فوکوس کردن های متعدد نیست. اصولا در آسمان نما با موضوع فوکوس روبرو نیستیم. اگر هم از دستگاه آسمان نما در چترهای بادی استفاده می کنید و در مکانهای مختلف اجرا می کنید در این حالت هم مشکل فوکوس به هیچ وجه جدی نیست و چون اصولا قطر گنبد ثابت است فوکوس دچار تغییر نمی شود. بنابراین قرار دادن موتوری جهت فوکوس چندان مناسب به نظر نمی رسد. و در عین حال دسترسی مستقیم به فوکوس پروژکتور محاسن زیادی دارد. اول اینکه خراب شدن موتور فوکوس می تواند کاربر را دچار مشکل کرده و نیاز است کل دستگاه باز شود که خود این نیز موضوع جالبی نیست. همچنین فوکوس بهتر است از پروژکتور تنظیم شود تا میدان دید تصویر کم و زیاد نشود و دیگر تنظیمات دچار مشکل نشود. همچنین بسیاری از تولید کنندگان معتبر دستگاه های اسمان نما در نیا مثل شرکت Digitalis نیز از فوکوس دستی استفاده کرده اند که خود این موضوع نیز تائیدی بر این مطلب است. 

چطور می توان محصولات شما را از نزدیک دید؟

با مراجعه به شرکت و یا نمایشگاه هایی که شرکت در آنها حضور دارد.